RevoSave SpaarindexMaandpublicatie

Mediane spaarrente stijgt naar 2,15% in augustus 2026

De RevoSave Spaarindex laat zien dat de mediane spaarrente (de middelste van alle gemeten rentes) in augustus 2026 van 2,10% naar 2,15% steeg, een verschil van +0,05 procentpunt. Terwijl het midden opliep, daalde de hoogste jaaropbrengst (wat de hoogste aanbieding na twaalf maanden procentueel werkelijk oplevert). Ook de competitieve spaarrente (het bovenste kwart van de hoogst aangeboden rentes) daalde. De zeven kerngetallen laten zien hoe breed die beweging was.

Door Gepubliceerd Meetperiode 1 augustus 2026 tot en met 31 augustus 20264 min lezen

1.Kerngetallen

Kerngetal01-08-202631-08-2026Verschil (procentpunt)
Mediane spaarrente2,10%2,15%+0,05
Gemiddelde spaarrente2,07%2,07%0,00
Hoogste jaaropbrengst2,60%2,56%-0,04
Hoogste spaarrente3,10%3,05%-0,05
Competitieve spaarrente2,68%2,61%-0,07
Gemiddelde spaarrente grootbanken1,26%1,28%+0,02
ECB-depositorente2,25%2,25%0,00
Tabel 1. De zeven kerngetallen van de RevoSave Spaarindex op 01-08-2026 en 31-08-2026, met het verschil over de periode. Bron: RevoSave Spaarindex.

Tabel 1 zet per kerngetal de stand op 01-08-2026 naast die op 31-08-2026, met het verschil daartussen. De zeven kerngetallen zijn gemeten bij €20.000 over 21 banken, waarvan 6 in de competitieve kopgroep en 3 grootbanken (ABN AMRO, ING en Rabobank). De waarden komen uit de dagelijkse metingen van de Spaarindex, zoals die op elke meetdag zijn vastgelegd. Aan het begin telde de groep 22 banken. Vanaf 10 augustus waren dat er 21 doordat een bank uit de meting verdween. De mediaanstijging blijft +0,05 procentpunt als alleen de 21 banken worden vergeleken die op beide dagen meetelden. Onder kopje 6, Het beeld van augustus 2026, staat wat dat betekent voor de duiding.

2.Kernbevindingen

  • De mediane spaarrente steeg van 2,10% naar 2,15%, terwijl de gemiddelde spaarrente op 2,07% bleef staan.
  • De hoogste jaaropbrengst daalde van 2,60% naar 2,56% en de hoogste spaarrente daalde van 3,10% naar 3,05%.
  • De competitieve spaarrente daalde van 2,68% naar 2,61%.
  • De gemiddelde spaarrente grootbanken steeg van 1,26% naar 1,28%.
  • De ECB-depositorente staat op 2,25% en is ongewijzigd sinds 17 juni 2026.
  • Bij 209 gevolgde deposito's werden 77 renteverhogingen en 12 renteverlagingen vastgelegd.

3.Het verloop van spaarrentes in augustus 2026

De maand begon met een stabiele mediane spaarrente van 2,10%. Die steeg op 19 augustus naar 2,13% en op 24 augustus naar 2,15%. De gemiddelde spaarrente eindigde afgerond waar zij begon, op 2,07%.

De top bewoog eerder omlaag. De hoogste jaaropbrengst daalde op 7 augustus van 2,60% naar 2,56%. De hoogste spaarrente volgde op 10 augustus met een daling van 3,10% naar 3,05%. De competitieve spaarrente eindigde eveneens lager, op 2,61%. Dat wijst op een markt waarin het midden opliep terwijl de aantrekkelijkste aanbiedingen iets terugvielen.

Grafiek 1. Dagelijkse officiële Spaarindexwaarden, 1 augustus 2026 tot en met 31 augustus 2026. Bron: RevoSave Spaarindex.
Grafiek downloaden als PNG

In grafiek 1 is te zien dat de paarse lijn, van de hoogste jaaropbrengst, op 7 augustus daalde. De lichtblauwe lijn, van de mediane spaarrente, liep pas vanaf 19 augustus op.

4.De kloof tussen de markt en de grootbanken

Grafiek 2. Gemiddelde spaarrente grootbanken ten opzichte van de mediane spaarrente. Bron: RevoSave Spaarindex.
Grafiek downloaden als PNG

In grafiek 2 is te zien dat de grootbanken aan het begin van de periode 0,84 procentpunt minder betaalden dan het midden van de markt en aan het eind 0,88 procentpunt minder, een verschil van +0,04 procentpunt.

De afstand werd op 6 augustus kort kleiner doordat de gemiddelde spaarrente grootbanken opliep. Vanaf 19 augustus werd de kloof weer groter toen de mediane spaarrente in twee stappen steeg. De grootbanken verhoogden hun gemiddelde spaarrente van 1,26% naar 1,28%, maar het midden van de markt steeg sterker. Dat wijst erop dat de drie grootbanken de brede marktbeweging niet volledig volgden.

5.Depositowijzigingen

In augustus 2026 volgde de Spaarindex 209 deposito's die een spaarder in augustus 2026 kon afsluiten. Binnen die groep legde zij 77 renteverhogingen en 12 renteverlagingen vast. Geteld zijn wijzigingen en geen producten: een deposito dat in de maand twee keer beweegt, telt twee keer mee.

Grafiek 3. Verdeling van de renteverhogingen en renteverlagingen over augustus 2026. Bron: RevoSave Spaarindex.
Grafiek downloaden als PNG

In grafiek 3 is te zien dat de verhogingen over de maand waren verspreid. De grootste aantallen vielen op 11 augustus met 10 verhogingen en op 28 augustus met 9 verhogingen. De 12 verlagingen lagen op zes dagen, met het hoogste aantal van 4 op 31 augustus. Binnen de vastgelegde wijzigingen kwamen verhogingen vaker voor dan verlagingen.

6.Het beeld van augustus 2026

Augustus gaf twee richtingen tegelijk. De mediane spaarrente steeg met +0,05 procentpunt, terwijl de hoogste jaaropbrengst en de competitieve spaarrente daalden. Dat wijst op een markt waarin het midden terrein won terwijl de kop iets terugviel.

De uitstroom van een bank veranderde de samenstelling. Bij de 21 banken die op beide peildagen meetelden, steeg de mediaan eveneens van 2,10% naar 2,15%. De gemiddelde spaarrente bleef afgerond op 2,07%. Dat het gemiddelde gelijk bleef, kan de indruk wekken dat er in augustus weinig gebeurde, terwijl het midden opliep en de kop terugviel. De mediane spaarrente legde die beweging wel vast en is daarmee het betrouwbaardere kerngetal.

Een tempovergelijking met juli is nog niet te maken. De officiële reeks voor juli begint op 23 juli en omvat negen dagen. De beschikbare reeks is ook te kort om de beweging van augustus als een langetermijntrend te presenteren.

7.Methodologie

De RevoSave Spaarindex meet elke dag opnieuw wat de gevolgde spaarproducten een spaarder opleveren: per product de rente die iemand met €20.000 op die dag krijgt. Op die dagrentes rusten de spaarrentes die deze publicatie noemt. Eén cijfer kijkt verder vooruit: de hoogste jaaropbrengst (wat de hoogste aanbieding na twaalf maanden procentueelwerkelijk oplevert) telt een tijdelijke actie mee naar het deel van het jaar dat zij duurt. De volledige meetdefinities en de selectieregels staan op de methodologiepagina.

Deze publicatie gebruikt uitsluitend de officiële dagmetingen over 1 augustus 2026 tot en met 31 augustus 2026. De gegevens zijn voor het laatst gecontroleerd op 1 september 2026 om 09:03:45 UTC.

8.Citaten uit deze publicatie

  • Mediane spaarrente

    De mediane spaarrente op vrij opneembaar spaargeld in Nederland is 2,15%, gemeten over 21 banken bij €20.000 (RevoSave Spaarindex, 31 augustus 2026)

  • Maandontwikkeling mediane spaarrente

    De mediane spaarrente op vrij opneembaar spaargeld ging in augustus 2026 van 2,10% naar 2,15% (RevoSave Spaarindex, meetperiode augustus 2026)

  • Koplopers tegenover de breedte

    De hoogste jaaropbrengst ging in augustus 2026 van 2,60% naar 2,56%, terwijl de mediaan van 2,10% naar 2,15% bewoog (RevoSave Spaarindex, meetperiode augustus 2026)

Voor redacties

Cijfers overnemen of navragen

De methodologie beschrijft precies hoe elk kerngetal wordt gemeten, over welke banken en op welk moment. De dagelijkse broncijfers zijn als CSV beschikbaar. Klopt er iets niet of mist er een cijfer, laat het weten — een correctie is ons net zo veel waard als u.